Czy mamy szanse na niższe składki na ZUS dla małych przedsiębiorstw?

Nowy pomysł Ministerstwa Rozwoju zakładający możliwość płacenia niższych składek ZUS dla przedsiębiorców powoduje mieszane uczucia wśród właścicieli firm.

Założenia projektu przewidują niższe składki na ubezpieczenie społeczne dla firm osiągających obrót nie większy niż 2,5 krotność minimalnego wynagrodzenia. Na dzień dzisiejszy jest to 5000zł.

Z jednej strony pozwoli to początkującym przedsiębiorcom na rozwój firmy i nie martwienie się o wysokie składki. Z drugiej strony firmy, które zajmują się handlem czy pośrednictwem przekroczą z łatwością wyznaczony limit. Nie znaczy to, że osiągną znaczący zysk, który pozwoli im na opłaty danin i przeżycie. Obecna projekt jest zadowalając tylko dla przedsiębiorstw zajmujących się usługami.

Inni również mają podzielone odczucia. Cytując za [Money.pl]

“Ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski wskazał, że projekt “Mała firma, mały ZUS” ma w założeniu zmniejszyć “zabójcze” dla małych firm obciążenia, ale – jak podkreślił w komentarzu opublikowanym na stronie Pracodawców RP – tak nie będzie, bo “składka zdrowotna się nie zmniejszy nawet o grosz”.

Nie jest to więc dobrze przemyślany pomysł. Za mało w nim realnych potrzeb przedsiębiorców, którzy dopiero się rozwijają lub mają minimalne dochody.

Wiadomym jest, że obecnie mamy „barbarzyński system” danin i składek na ZUS, pozostaje nam liczyć, że propozycja reformy będzie czymś więcej niż tylko działaniem obliczonym na poprawę liczby elektoratu obecnego rządu.

Zapisz