Czy rząd przyjmie nowelizację ustawy o VAT? Wprowadza ona mechanizm podzielnej płatności tego podatku.

Czy rząd przyjmie nowelizację ustawy o VAT? Rozszerza ona artykuł 108 ustawy i wprowadza mechanizm podzielnej płatności.

Jeśli zostanie ona przyjęta, to od 1 stycznie 2018 roku każdy podatnik posiadać będzie obowiązkowy rachunek bankowy na VAT.

Split payment VAT. Mechanizm podzielnej płatności.
Split Payment VAT.
Mechanizm podzielnej płatności.

Split Payment VAT to mechanizm podzielnej płatności. Kontrahent będzie osobno przesyłał za wystawioną fakturę VAT, kwotę netto, a osobno VAT.  Ma to służyć uszczelnieniu systemu fiskalnego, ale dla drobnych płatników spowoduje spore utrudnienia. W szczególności będzie uciążliwe dla tych, którzy do czasu wymagalności należnej kwoty od podatków usług wykorzystywali te środki jako kapitał obrotowy.

Więcej na temat powyższej zasady pisaliśmy już wcześniej.

Coraz trudniej jest prowadzić własną działalność gospodarczą czy przedsiębiorstwo. Decydując się na własną firmę będziemy musieli kluczyć po coraz bardziej skomplikowanych meandrach zasad fiskalnych i podatkowych.

Prowadzenie przedsiębiorstwa w nieświadomości może spowodować, że nasze firma “wpadnie na mieliznę”. Niewątpliwie przygotowywane zmiany to dodatkowe utrudnienia dla małych i mikro przedsiębiorców.  Nasza Kancelaria Podatkowa służy pomocą w prowadzeniu firmy.

Fachowa prasa również się rozpisuje na ten temat. Artykuł w Gazecie Prawnej można przeczytać klikając tutaj.